Jakie są konsekwencje prawne dla firm niepłacących za faktury?
Niezapłacone faktury to powszechny problem polskiego biznesu, który na pewnym etapie działania dotyka praktycznie każdego przedsiębiorcy. Czy jednak w obliczu takiego problemu jesteśmy w stanie podjąć jakiekolwiek kroki? Sprawdźmy, jakie konsekwencje prawne czekają na przedsiębiorców, którzy nie płacą swoich faktur na czas.
- Niezapłacona faktura to powód do stanowczych działań
- Skierowanie wniosku do sądu
- Wprowadzenie kontrahenta do bazy dłużników
- Wsparcie firmy windykacyjnej w procesie odzyskania należności
Niezapłacona faktura to powód do stanowczych działań
Mija kolejny tydzień, a my wciąż nie otrzymaliśmy przelewu na konto tytułem zapłaty za sprzedany towar lub zrealizowaną usługę? Niestety nie jesteśmy jedynymi poszkodowanymi. Każdego dnia setki tysięcy przedsiębiorców oczekują na wpłatę z tytułu wystawionej faktury, które pozwolą nie tyle rozwijać biznes, ile przystąpić do kolejnego zlecenia lub opłacić własne zobowiązania.
Brak płynności finansowej, zatory, a w dalszej konsekwencji upadłość i zakończenie działalności — takie są skutki problemów związanych z brakiem akcji wobec nieuczciwych kontrahentów, którzy nie płacą swoich zobowiązań. Wobec takich działań nie możemy siedzieć bezczynnie. To najlepszy moment, by podjąć stanowcze działania, które pozwolą nam odzyskać to, co wypracowaliśmy poprzez uczciwą współpracę, która nie została odpowiednio wynagrodzona. Wezwanie do sądu? Wpisanie na listę dłużników? Sprzedaż wierzytelności? A może firma windykacyjna? Jak widać, mamy mnóstwo sposobów na to, by odzyskać nasze pieniądze.
Skierowanie wniosku do sądu
W sytuacji, w której przedsiębiorca nie opłacił faktury, powinniśmy w pierwszej kolejności przypomnieć mu o braku wpływu na konto. Jeśli jednak klient unika kontaktu lub stale nas zwodzi, pozostaje nam wysłać mu wezwanie do zapłaty. To sygnał, że nie pozostawiamy tematu i chcemy walczyć o należność. Wezwanie do zapłaty definiuje termin, w którym należna kwota powinna być do nas przesłana. W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji należy wejść na drogę sądową.
Tutaj niezbędne będzie przedstawienie wszystkich dowodów, uzasadnić pozew, a także omówić wszelkie okoliczności związane ze współpracą z danym kontrahentem. W przypadku wygranej sprawy przedsiębiorca powinien skierować wniosek egzekucyjny do komornika, który przystępuje do egzekucji danego długu. To skuteczny sposób na odzyskanie swoich pieniędzy, jednak musimy liczyć się z tym, że cała sprawa będzie trwała długo, co z pewnością nie jest dobrą wiadomością dla tych przedsiębiorców, którzy muszą pilnie opłacić własne zobowiązania.
Wprowadzenie kontrahenta do bazy dłużników
W biznesie niezwykle istotne są relacje. To właśnie stali partnerzy są pierwsi w kolejności do wykonania dla nas kolejnego zlecenia, zamówienia na towary lub materiały również jesteśmy bardziej skłonni złożyć sprawdzonym firmom, z którymi działamy już od lat. Nic jednak tak nie psuje relacji, jak niezapłacona faktura. Brak płatności w terminie i dodatkowe unikanie kontaktu ma poważne znamiona oszustwa, na które należy reagować.
Jeśli z daną firmą współpracujemy już od lat, a incydent związany z brakiem uregulowania faktury zdarzył się po raz pierwszy, dobrą praktyką jest porozmawiać i poznać powód tego opóźnienia. Jeśli jednak nie posiadamy żadnej relacji z naszym klientem, a on z premedytacją stara się uchylić od obowiązku zapłaty, warto powiadomić o tym innych potencjalnych kontrahentów. W jaki sposób? Poprzez bazy dłużników, które dostępne i jawne, informują świat biznesu o potencjalnych problemach z wypłacalnością danego podmiotu. W wielu przypadków samo ostrzeżenie o wpisaniu na listę dłużników wystarcza do skutecznego sfinalizowania transakcji. Jeśli jednak i to nie podziała, warto skorzystać z takiej bazy, by pokazać innym firmom, że dany kontrahent jest nierzetelny.
Wsparcie firmy windykacyjnej w procesie odzyskania należności
Warto wspomnieć jeszcze o jednym sposobie na odzyskanie pieniędzy, jakim jest windykacja długu. Wsparcie firmy windykacyjnej w procesie odzyskiwania należności jest nieocenione z kilku powodów. Przede wszystkim specjaliści reprezentujący windykację do każdej sprawy podchodzą w pełni indywidualnie, dobierając narzędzia i środki do specyfiki sprawy. To bardzo istotne, by z każdym dłużnikiem postępować inaczej — w końcu każdy z nich może mieć inne powody opóźnień w płatnościach.
Firma windykacyjna posiada odpowiednie doświadczenie do tego, by w pełni legalny sposób zrobić wszystko, by pieniądze trafiły do nas. Co więcej, w przypadku braku efektów firma windykacyjna pomoże w sporządzeniu wniosku sądowego i zebraniu wszystkich niezbędnych dowodów, które pozwolą uzyskać klauzulę wykonalności. Jak zatem widać, przedsiębiorca niepłacący za fakturę musi liczyć się z wieloma konsekwencjami — zarówno prawnymi, jak i tymi, które będą miały ogromny wpływ na reputację firmy.
FAQ
-
-
Co grozi firmie, która nie zapłaci za fakturę w terminie?
Firma, która nie ureguluje faktury w terminie, naraża się na wezwanie do zapłaty, skierowanie sprawy do sądu oraz egzekucję komorniczą. Dodatkowo może zostać wpisana do rejestru dłużników, co wpłynie na jej wiarygodność i utrudni przyszłe współprace.
-
Jak odzyskać pieniądze od kontrahenta, który nie płaci za fakturę?
W pierwszej kolejności warto wysłać kontrahentowi przypomnienie o płatności, a następnie oficjalne wezwanie do zapłaty. Jeśli dłużnik nadal unika regulowania należności, można zgłosić sprawę do sądu, wpisać go do bazy dłużników lub skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej.
-
Czy można zgłosić nierzetelnego kontrahenta do rejestru dłużników?
Tak, przedsiębiorca może zgłosić nierzetelnego kontrahenta do rejestru dłużników, jeśli spełni określone warunki, np. kwota długu przekracza 500 zł (dla firm) i minęło co najmniej 30 dni od wezwania do zapłaty. Taki wpis może skutecznie zmotywować dłużnika do uregulowania zobowiązania.
-