Jakie są najlepsze praktyki w zarządzaniu ryzykiem kredytowym?
- Na czym polega kredyt kupiecki?
- Kredyt kupiecki – jak zminimalizować ryzyko braku zapłaty?
- Zarządzanie ryzykiem kredytowym – co może zrobić firma?
- Dlaczego warto współpracować z firmą windykacyjną?
Prowadzenie biznesu, bez względu na branżę, wiąże się z ryzykiem. Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, wiele firm udziela kredytu kupieckiego. Jak zarządzać ryzykiem kredytowym? Jak uniknąć zatorów płatniczych i nieopłaconych faktur?
Na czym polega kredyt kupiecki?
Kredyt kupiecki to kredyt, który jest udzielany przez przedsiębiorcę (dostawcę towarów lub usług) współpracującemu z nim kontrahentowi – innemu przedsiębiorcy. Obrazowo można powiedzieć, że sprzedający udziela kredytu zaufania swojemu biznesowemu partnerowi, pozwalając mu zapłacić za towar (usługę) w późniejszym terminie. Termin ten jest ustalany między stronami – może wynosić np. 30 dni lub 3 miesiące. Jednocześnie odroczenie płatności nie wiąże się dla kontrahenta z dodatkowymi kosztami (odsetkami, prowizją) – inaczej niż kredyt bankowy.
Udzielając kredytu kupieckiego, przedsiębiorca może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku – z jego usług będą korzystać firmy, które wolałyby nie płacić za towar (usługę) w momencie odbioru. Ten model wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Nie można wykluczyć sytuacji, w której kontrahent po prostu nie zapłaci i konieczna będzie windykacja długu. Z tego względu tak istotne jest wdrożenie najlepszych praktyk w zarządzaniu ryzykiem kredytowym.
Kredyt kupiecki – jak zminimalizować ryzyko braku zapłaty?
Niezapłacone faktury są problemem wielu firm. Jak ich uniknąć, proponując kredyt kupiecki? Pomocne są wspomniane już dobre praktyki w zarządzaniu ryzykiem kredytowym. Do przykładowych działań, jakie może podjąć firma, aby windykacja faktur nie była potrzebna, należą choćby:
- udzielanie kredytu kupieckiego wyłącznie zaufanym partnerom biznesowym – kontrahentom, z którymi firma współpracuje od dłuższego czasu i co do których ma pewność, że zapłacą w ustalonym terminie;
- dokładna weryfikacja kondycji firm, które ubiegają się o udzielenie kredytu kupieckiego po raz pierwszy – w ten sposób można uchronić się przed współpracą z nierzetelnymi firmami;
- stosowanie różnych zabezpieczeń – w zależności od wysokości zobowiązania i branży mowa choćby o naliczaniu odsetek karnych (gdy faktura nie zostanie uregulowana w terminie) lub wymaganiu weksla in blanco.
Zarządzanie ryzykiem kredytowym – co może zrobić firma?
Bez względu na skalę działalności firma udzielająca kredytu kupieckiego powinna przede wszystkim monitorować wierzytelności. Inaczej mówiąc, warto wiedzieć, od których kontrahentów powinny wpłynąć środki w danym dniu lub tygodniu. Taka wiedza jest nieoceniona – pozwala wyeliminować niezapłacone faktury. W jaki sposób? Gdy zbliża się termin płatności, firma może poinformować o tym swojego partnera – wysłać mu przypomnienie SMS-em czy mailem.
Monitorowanie wierzytelności zapewnia też inne korzyści – firma:
- może lepiej planować wydatki – bo wie, jakimi środkami powinna dysponować w najbliższym czasie;
- ma szansę uniknąć zatoru płatniczego – nie popadnie w problemy finansowe, bo nieroztropnie zaufała kontrahentom;
- może się szybciej rozwijać – gdy część środków zawsze jest przekazywana na rozwój przedsiębiorstwa.
Dlaczego warto współpracować z firmą windykacyjną?
Wdrożenie w firmie najlepszych praktyk w zarządzaniu ryzykiem kredytowym pozwala ograniczyć ryzyko tego, że niezbędna będzie windykacja długu. Zminimalizowanie ryzyka nie jest jednak równoznaczne z jego wyeliminowaniem – nie da się go uniknąć. Właśnie dlatego firmy oferujące swoim kontrahentom kredyt kupiecki powinny rozważyć współpracę z firmą windykacyjną. Co może zapewnić firma windykacyjna? Kancelaria Windykacyjna DKOW ma w ofercie następujące usługi:
- windykacja należności B2B – specjaliści podejmują szereg działań, których rezultatem jest odzyskanie należności dla Klienta;
- zakup wierzytelności – sprzedaż wierzytelności to rozwiązanie dla firm, które nie chcą tracić czasu i środków na prowadzenie działań windykacyjnych.
Firmy, które zgromadziły sporo nieopłaconych faktur z różnych okresów, może zainteresować również estymator szans windykacyjnych. Jak działa to narzędzie? Udziela ono odpowiedzi na pytanie, jakie są szanse na odzyskanie należności.
FAQ
-
Czy warto wdrożyć monitoring kredytu kupieckiego?
Monitoring wierzytelności to jedna z popularnych praktyk w zarządzaniu ryzykiem kredytowym. Monitorując terminy płatności, firma może szybko reagować – przypomnieć o płatności np. dzień przed terminem widniejącym na fakturze lub przekazać sprawę firmie windykacyjnej dzień po upływie tego terminu.
-
Dlaczego zarządzanie ryzykiem kredytowym w firmie jest tak ważne?
Jeżeli firma udzielająca kredytu kupieckiego nie wdroży praktyk z zakresu zarządzania ryzykiem kredytowym, to naraża się na zator płatniczy. Może się okazać, że po pewnym czasie sama nie będzie miała środków na uregulowanie własnych zobowiązań.
-
Kiedy szansa na odzyskanie należności jest największa?
Specjaliści zajmujący się windykacją nie mają wątpliwości – im szybciej zostaną wdrożone działania windykacyjne, tym większa jest szansa na odzyskanie należności. Zwlekanie i brak wywierania presji na dłużniku (jednak w granicach prawa) nie zmobilizuje go do zapłaty zaległej faktury.