Upadłość konsumencka – czy Sąd umorzy wszystkie długi?
Podejmując decyzję o wniesieniu do sądu wniosku o upadłość, znakomita większość dłużników wychodzi z założenia iż postępowanie to pomoże umorzyć całość zadłużenia względem wierzycieli. Co do zasady, umorzone zostaną w tym postępowania zobowiązania upadłego powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej i niezaspokojone w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Dłużnicy nie wiedzą jednak, że niektóre kategorie zobowiązań nie podlegają umorzeniu w toku takiego postępowania, co oznacza, że dłużnik nie zostanie zwolniony z ich spłaty. Nawet więc w sytuacji zakończenia postępowania upadłościowego, na dłużniku nadal będzie ciążył obowiązek ich wykonania. Jakie to zobowiązania? O tym w poniższym artykule.
Zobowiązania alimentacyjne
Zobowiązania alimentacyjne, czyli związane z obowiązkiem alimentacyjnym, takie jak alimenty na rzecz dzieci, nie podlegają umorzeniu w postępowaniu upadłościowym. Dłużnik nadal będzie zobowiązany do spłaty tych zobowiązań, nawet jeśli ogłosi upadłość. Zasada ta dotyczy zarówno zaległych długów alimentacyjnych, a tj. takich, które powstały przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, jak i bieżących alimentów.
Zobowiązania wynikłe z niewłaściwego działania dłużnika
Druga kategoria to zobowiązania, które wynikają z niewłaściwej postawy dłużnika znajdującej swój „finał” w postępowaniu karnym. I tak, nie zostaną umorzone orzeczone przez Sąd kary grzywny, obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, obowiązek zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczone przez Sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawy próbie, zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego z prawomocnym orzeczeniem.
Zobowiązania z tytułu rent i odszkodowań
Zobowiązania takie jak wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci również nie ulegną umorzeniu w upadłości. Dłużnik będzie wciąż zobowiązany do ich spłaty.
Zobowiązania umyślnie zatajone
W końcu, dłużnik nie będzie mógł liczyć na umorzenie zobowiązań, których umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu. Co jednak istotne nawet jeżeli na etapie złożenia wniosku o upadłość dłużnik celowo pominie wskazanie wierzytelności, uznaje się, że możliwe jest naprawienie swojego błędu przez dłużnika i ujawnienie tej wierzytelności przed syndykiem.
Wskazana powyżej lista zobowiązań niepodlegających umorzeniu ma charakter zamknięty. Stanowi ona wyjątek od zasady umorzenia zobowiązań upadłego. W konsekwencji Sąd nie będzie mógł rozszerzająco uznać, że inne kategorie długów również nie zasługują na ich umorzenie.
Warto więc przed wszczęciem procedury upadłościowej skonsultować kwestię kategorii zobowiązań, które ciążą na dłużniku, tak aby ustalić czy postępowanie to pozostawać będzie w konkretnym przypadku opłacalne i faktycznie doprowadzi do umorzenia wszystkich długów.
FAQ
-
Czy postępowanie upadłościowe umorzy wszystkie moje długi?
Nie, postępowanie upadłościowe nie umorzy wszystkich długów. Istnieją kategorie zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu.
-
Jakie zobowiązania alimentacyjne nie zostaną umorzone w wyniku upadłości?
Zobowiązania alimentacyjne, takie jak alimenty na rzecz dzieci, nie zostaną umorzone w postępowaniu upadłościowym.
-
Czy zobowiązania wynikłe z postanowień karnych podlegają umorzeniu w upadłości?
Zobowiązania wynikłe z postanowień karnych, takie jak kary grzywny, nie zostaną umorzone w wyniku postępowania upadłościowego.