Zabezpieczenie środków pieniężnych na rachunku dłużnika
- Postępowanie zabezpieczające – informacje ogólne
- Procedura zabezpieczenia środków pieniężnych przez Komornika Sądowego
Postępowanie zabezpieczające na rachunku dłużnika to procedura, która ma na celu zabezpieczenie środków zgromadzonych na rachunku przed ich wypłatą lub przeniesieniem na inne konto. Jeśli wierzyciel jest w posiadaniu stosownego orzeczenia umożliwiającego wszczęcie takiego postępowania, ma możliwość zabezpieczenia pieniędzy swojego nielojalnego kontrahenta jeszcze przed prawomocnym zakończeniem postępowania sądowego, celem późniejszej ich egzekucji.
Postępowanie zabezpieczające – informacje ogólne
W pierwszej kolejności warto wskazać, że polskie ustawodawstwo przewiduje możliwość zabezpieczenia roszczeń pieniężny i niepieniężnych w różnoraki sposób. Sąd może udzielić zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania lub w jego toku. Warunkiem jednak pozostaje uprawdopodobnienie przez wierzyciela istnienia roszczenia oraz wykazanie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.
Uprawdopodobnienie roszczenia przez wierzyciela będzie oznaczało wykazanie okoliczności, że roszczenie mu przysługuje. Będzie to miało charakter bardziej odformalizowany. Zakłada się, że wystarczające będzie przedstawienie materiału, który nie musi spełniać wymogu przepisów o postępowaniu dowodowym, z którego będzie można wynieść ze znacznym stopniem prawdopodobieństwa, że dochodzone roszczenie faktycznie istnieje.
Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.
W kodeksie postępowania cywilnego przewiduje się również sytuację, gdy udzielenie zabezpieczenia powinno nastąpić niejako automatycznie, gdy wynika to z okoliczności sprawy. Gdy wierzyciel dochodzi od dłużnika roszczeń w oparciu o papier wartościowy jakim jest weksel albo gdy dochodzi roszczeń alimentacyjnych – w takich sytuacjach sąd powinien na wniosek strony udzielić zabezpieczenia.
Celem postępowania zabezpieczającego jest w szczególności zapewnienie wykonania orzeczenia sądowego w postępowaniu egzekucyjnym. Gdy proces sądowy będzie trwał kilka miesięcy, a czasem i lat, zabezpieczenie środków dłużnika o które strony się sądzą pozwoli w późniejszym czasie zaspokoić się z nich wierzycielowi, bez obawy iż przez ten okres dłużnik pozbędzie się całego majątku.
Procedura zabezpieczenia środków pieniężnych przez Komornika Sądowego
W sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł zabezpieczenia (stosowne orzeczenie sądu) winien skierować do Komornika Sądowego wniosek o zabezpieczenie kwot w nich wskazanym. Innymi słowy, wszczęcie takiej procedury wymaga aktywności wierzyciela i nie nastąpi z urzędu. Wniosek taki winien spełniać określone wymogi formalne. Pamiętać też należy że wymagane będzie załączenie do niego oryginału tytułu zabezpieczenia. Wszczęcie takiego postępowania wiązać będzie się z koniecznością poniesienia kosztów, a opłata stosunkowa od wniosku o wykonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego na rachunku bankowym dłużnika wynosić będzie 5% wartości świadczenia, które ma podlegać zabezpieczeniu. Powstałe w toku tego postępowania koszty w późniejszym terminie zasądzone przez sąd na wniosek wierzyciela również będą podlegały egzekucji z majątku dłużnika. Zajęte przez Komornika Sądowego na rachunkach bankowych środki pieniężne w toku postępowania zabezpieczającego ulokowane zostają w depozycie sądowym. Tam zaś bezpiecznie oczekują one na uzyskanie tytułu wykonawczego przez wierzyciela, a tj. prawomocnego orzeczenia sądu.
Postępowanie zabezpieczające stanowi skuteczną metodę na zwiększenie prawdopodobieństwa wyegzekwowania środków od dłużnika. W razie jakichkolwiek pytań w tej materii, celem jej szczegółowego omówienia, zachęcamy do kontaktu.
FAQ
-
Czym jest postępowanie zabezpieczające na rachunku dłużnika?
Postępowanie zabezpieczające ma na celu zabezpieczenie środków zgromadzonych na rachunku dłużnika przed ich wypłatą lub przeniesieniem.
-
Kiedy wierzyciel może rozpocząć postępowanie zabezpieczające?
Wierzyciel może wszcząć postępowanie zabezpieczające, jeśli posiada stosowne orzeczenie umożliwiające rozpoczęcie tej procedury.
-
Jakie są warunki rozpoczęcia postępowania zabezpieczającego?
Konieczne jest uprawdopodobnienie przez wierzyciela istnienia roszczenia oraz wykazanie interesu prawnego w udzieleniu zabezpieczenia.