Kiedy rozpocząć windykację długu?
- Windykacja faktur – dlaczego im szybciej, tym lepiej?
- Z czym wiąże się późna windykacja długu?
- Kiedy do sprawy zaangażować firmę windykacyjną?
Niezapłacona faktura to dla przedsiębiorcy duży problem – nie ma on dostępu do środków, które mógłby przeznaczyć na rozwój firmy. Właśnie dlatego nie warto zwlekać. Kiedy rozpocząć windykację długu? Odpowiedź brzmi: jak najszybciej. Dowiedz się dlaczego.z
Windykacja faktur – dlaczego im szybciej, tym lepiej?
Powód jest prosty: skuteczność. Im szybciej rozpocznie się windykacja długu, tym większa jest szansa na odzyskanie należności. Potwierdzają to statystyki – odzyskać można niemal 90 proc. kwot z przeterminowanych faktur, o ile jednak działania windykacyjne zostaną wdrożone w ciągu pierwszego miesiąca po upływie terminu płatności. W przypadku windykacji czas działa na niekorzyść wierzyciela – im dłużej będzie on zwlekać, tym mniejsza jest szansa, że dłużnik zapłaci bez konieczności zwracania się do sądu.
W związku z kwestią dochodzenia należności od kontrahenta nasuwa się inne pytanie: kiedy rozpocząć windykację długu? Zasadniczo wierzyciel może skierować sprawę do firmy windykacyjnej dzień po upływie terminu płatności. W praktyce jednak zdarza się to rzadko – w pierwszej kolejności wierzyciele przypominają o zaległej płatności, wysyłając SMS-a lub e-maila. Dopiero wówczas, gdy monity nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, czas na bardziej stanowcze kroki.
Dobór działań w dużej mierze zależy od tego, kim jest dłużnik. Jeżeli to główny kontrahent firmy, warto zacząć od windykacji miękkiej. W pozostałych przypadkach sprawę można od razu skierować na drogę sądową.
Z czym wiąże się późna windykacja długu?
Z różnych przyczyn windykacja długu może być odwlekana. Czasem powodem jest obietnica złożona przez dłużnika, a czasem brak rozwiązań, które pozwalałyby na monitorowanie, czy płatności za dostarczone towary lub wykonane usługi spływają w umówionych terminach. Rezultat? Kosztowniejsza i mniej efektywna windykacja.
Jeżeli działania windykacyjne zostaną podjęte zbyt późno, to:
- windykacja miękka może nie przynieść oczekiwanych rezultatów – dłużnik może unikać kontaktu, a sprzedaż wierzytelności może okazać się mało opłacalna dla wierzyciela;
- niemal pewne okaże się skierowanie sprawy na drogę sądową – to rodzi koszty po stronie wierzyciela, ponieważ musi on pokryć np. opłatę sądową od pozwu;
- w sprawę może zostać zaangażowany komornik sądowy – ale podjęte przez niego działania wcale nie muszą przynieść oczekiwanego rezultatu, bo dłużnik może zbyć majątek.
To nie wszystko. Jeżeli niezapłacone faktury zaczynają się piętrzyć, dotychczas dobrze prosperująca firma może zacząć mieć poważne problemy. Stąd już tylko krok do zatoru płatniczego – przedsiębiorca, który nie otrzymuje pieniędzy od swoich kontrahentów, nie będzie w stanie regulować własnych zobowiązań.
Windykacja faktur po dłuższym czasie jest trudniejsza. Z badań wynika, że po roku udaje się odzyskać jedynie 10 proc. długów.
Kiedy do sprawy zaangażować firmę windykacyjną?
Dobra wiadomość jest następująca: wierzyciel nie musi samodzielnie prowadzić działań windykacyjnych. Nie jest to nawet wskazane – firma windykacyjna nie tylko zatrudnia osoby zawodowo zajmujące się odzyskiwaniem należności, ale również dysponuje skutecznymi narzędziami. Co więcej, dzięki doświadczeniu może ona wskazać moment, kiedy należy zaniechać polubownego kontaktu z dłużnikiem i skierować sprawę na drogę sądową. Kiedy zgłosić się do firmy windykacyjnej?
W tym przypadku odpowiedź również brzmi: jak najszybciej. Jeżeli od terminu płatności minęło zaledwie kilka czy kilkanaście dni, pracownicy firmy windykacyjnej będą w stanie zawrzeć ugodę i odzyskać należność. Wysoka skuteczność specjalistów nie jest jednak jedynym powodem, aby skorzystać z ich usług – równie ważną korzyścią jest odseparowanie stosunków biznesowych od windykacji.
Windykacja faktur zlecona zewnętrznej firmie to:
- sposób, aby w dalszym ciągu współpracować z klientem;
- rozwiązanie, które eliminuje konieczność wysyłania wezwań do zapłaty z adresu siedziby firmy;
- metoda, aby nie dopuścić do zatoru płatniczego, co mogłoby się negatywnie odbić na wizerunku przedsiębiorcy.
Firma windykacyjna może nie tylko dążyć do odzyskania należności, ale też przeprowadzić wywiad gospodarczy. Gdyby okazało się, że dłużnik ma coraz większe kłopoty finansowe, wierzyciel będzie mógł zabezpieczyć swoje interesy, np. ustanawiając hipotekę na nieruchomości należącej do dłużnika.
FAQ
-
Kiedy jest najlepszy moment, aby rozpocząć windykację długu?
Najlepiej rozpocząć windykację długu jak najszybciej po upływie terminu płatności. Statystyki pokazują, że działania windykacyjne wdrożone w ciągu pierwszego miesiąca po terminie płatności mają największą skuteczność. Im wcześniej rozpocznie się proces, tym większa szansa na odzyskanie należności bez konieczności angażowania sądu.
-
Jakie ryzyko wiąże się z opóźnieniem w rozpoczęciu windykacji długu?
Opóźnienie w windykacji długu może prowadzić do zmniejszenia szans na odzyskanie pełnej kwoty. Windykacja miękka może okazać się nieskuteczna, a sprawa może wymagać drogi sądowej, co generuje dodatkowe koszty. Ponadto, im dłuższe opóźnienie, tym większe ryzyko, że dłużnik zbył majątek, co utrudnia odzyskanie długu.
-
W jakim momencie powinno się skorzystać z usług firmy windykacyjnej?
Zaleca się angażowanie firmy windykacyjnej jak najszybciej po upływie terminu płatności, zwłaszcza gdy wstępne próby polubownego rozwiązania problemu nie przynoszą efektów. Firmy windykacyjne dysponują skutecznymi narzędziami i doświadczeniem, które mogą przyspieszyć proces odzyskiwania należności, a także pomóc w utrzymaniu dobrych relacji biznesowych z dłużnikiem.