Kiedy Sąd może zawiesić postępowanie sądowe?
Zawieszenie postępowania sądowego to decyzja Sądu polegająca na tymczasowym przerwaniu lub wstrzymaniu procesu sądowego. Istnieje kilka sytuacji, w których sąd może podjąć decyzję o zawieszeniu postępowania. Istnieją też takie sytuacje, w których sąd zobowiązany jest to uczynić. W tym artykule wskażemy niektóre fakultatywne (czyli dobrowolne) przyczyny zawieszenia przez Sąd postępowania cywilnego.
Prejudycjalność postępowania
Sąd może zawiesić postępowanie cywilne gdy rozstrzygnięcie sprawy będzie zależało od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego, od uprzedniej decyzji organu administracji publicznej albo od wyniku postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym albo Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Również ujawnienie się czynu, którego ustalenie w drodze karnej lub dyscyplinarnej mogłoby wywrzeć wpływ na rozstrzygnięcie sprawy cywilnej może być przesłanką zawieszenia.
Rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania cywilnego, karnego, administracyjnego, czy wyniku postepowania toczącego się przed TK albo TSUE w sytuacji gdy orzeczenie, które zapadnie w tym drugim postępowaniu, będzie stanowić podstawę rozstrzygnięcia zawieszonego postępowania. Innymi słowy wynik tamtego postępowania będzie warunkował o rozstrzygnięciu w zawieszanym postępowaniu.
Zawieszenie postępowania z powodu bezczynności strony
Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu w razie niestawiennictwa obu stron na rozprawie, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, oraz w razie niestawiennictwa powoda, gdy powód nie żądał rozpoznania sprawy w jego nieobecności, a pozwany nie zgłosił wniosku o rozpoznanie sprawy. Takie zawieszenie stanowić będzie więc swoistą sankcję za brak zainteresowania stron rozstrzygnięciem postępowania. Jeżeli obie strony nie stawią się na rozprawie, sąd będzie mógł zawiesić postępowanie tylko w sytuacji, gdy żadna ze stron nie zgłosiła wcześniej wniosku o rozpoznanie sprawy podczas jej nieobecności. Natomiast gdy na rozprawie nie stawi się wyłącznie powód, który nie żądał uprzednio rozpoznania sprawy w jego nieobecności, sąd może zawiesić postępowanie, gdy pozwany nie zgłosi wniosku (nawet w sposób dorozumiany) o rozpoznanie sprawy.
Zawieszenie postępowania w razie niemożności nadania sprawie dalszego biegu
Sytuacja taka zaistnienie jeżeli na skutek braku adresu lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów NIP lub PESEL bądź niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.
Zawieszenie postępowania na zgodny wniosek stron
Wniosek taki powinien zostać złożony w formie pisemnej przed rozprawą lub ustnie do protokołu rozprawy. We wniosku takim strony mogą wskazać termin, do którego zawieszenie miałoby obowiązywać.
Decyzja o zawieszeniu postępowania w oparciu o wyżej wskazane podstawy z uwagi na fakultatywny jej charakter będzie zwykle uzależniona od indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy oraz oceny sądu.
FAQ
-
Kiedy Sąd może zawiesić postępowanie sądowe?
Sąd może zawiesić postępowanie sądowe w różnych sytuacjach, w tym gdy rozstrzygnięcie sprawy będzie zależało od wyniku innego toczącego się postępowania cywilnego, karnego, administracyjnego lub przed Trybunałem Konstytucyjnym albo Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto, zawieszenie może nastąpić z powodu bezczynności strony lub w przypadku niemożności nadania sprawie dalszego biegu.
-
Jakie są główne przyczyny zawieszenia postępowania sądowego związane z procesem?
Główne cechy uproszczonej egzekucji z nieruchomości obejmują szybsze postępowanie, ograniczone środki zaskarżenia dla dłużnika oraz możliwość sprzedaży z wolnej ręki. Procedura ta umożliwia skrócenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie egzekucji poprzez uproszczenie niektórych procedur i ograniczenie możliwości odwoławczych dla dłużnika.
-
Czy zawieszenie postępowania na zgodny wniosek stron jest możliwe?
Tak, Sąd może zawiesić postępowanie na zgodny wniosek stron, który powinien być złożony w formie pisemnej przed rozprawą lub ustnie do protokołu rozprawy. Strony mają możliwość wskazania terminu, do którego zawieszenie miałoby obowiązywać. Decyzja o zawieszeniu postępowania będzie zależała od indywidualnych okoliczności konkretnej sprawy oraz oceny sądu.