Windykacja faktur – wszystko, co powinieneś wiedzieć
- Na czym polega windykacja faktur?
- Niezapłacone faktury – co może zrobić windykacja?
- Na czyj koszt odbywa się windykacja faktur?
- Kiedy warto zlecić windykację faktur specjalistom?
- Windykacja faktur czy sprzedaż wierzytelności?
Przedsiębiorcy, którzy w przeszłości doświadczyli problemów z otrzymaniem pieniędzy za dostarczone produkty lub wykonane usługi najczęściej doskonale wiedzą, że rozwiązaniem jest windykacja. Na czym polega windykacja faktur? Czy warto ją przeprowadzać samodzielnie?
Na czym polega windykacja faktur?
Najprościej mówiąc, windykacja faktur to działania, których celem jest skłonienie dłużnika do wywiązania się z zawartej umowy. Najczęściej mowa o uregulowaniu płatności za odebrane towary lub usługi, rzadziej o dostarczeniu zamówienia – taka sytuacja ma miejsce, gdy zapłata za produkty odbyła się z góry.
Aby odzyskać należność, pracownicy zajmujący się windykacją mogą podejmować różne działania, np. wysyłać wiadomości drogą elektroniczną czy przypominać o długu w trakcie rozmów telefonicznych. Kluczowe jest uzmysłowienie dłużnikowi, że wierzyciel nie zapomniał o należności czy zamówieniu, którego nie otrzymał. To właśnie presja ma skłonić dłużnika do podjęcia działań.
Niezapłacone faktury – co może zrobić windykacja?
Windykacja długu, np. nieopłaconych faktur, może być prowadzona różnymi kanałami, np. telefonicznie. W przypadku windykacji kluczowe są umiejętności pracownika odpowiedzialnego za odzyskiwanie należności. Dlaczego? Windykatorzy mają mniejsze możliwości niż np. komornik sądowy. Windykacja długu w dużej mierze polega na uświadomieniu dłużnikowi, że zwłoka nie ma sensu i wygeneruje jedynie dodatkowe koszty.
Czego nie mogą zrobić windykatorzy:
- zajmować składników majątku dłużnika, aby następnie je sprzedać – to domena komorników sądowych;
- wchodzić do mieszkania dłużnika;
- grozić dłużnikowi – to działanie nieetyczne i niezgodne z prawem.
Na czyj koszt odbywa się windykacja faktur?
Przedsiębiorcy, których interesuje windykacja długu B2B, często zastanawiają się, ile kosztuje windykacja faktur i kto pokrywa koszty. Precyzyjne wskazanie kwoty nie jest możliwe – cena działań windykacyjnych zależy od kilku czynników, w tym wysokości długu i dotychczas podejmowanych kroków. Największe szanse na odzyskanie należności są wówczas, gdy sprawa nie została jeszcze skierowana na drogę sądową i nie trafiła do komornika sądowego.
Mimo że trudno określić koszt windykacji, to można wskazać, kto zapłaci za działania prowadzone przez windykatorów. W pierwszej kolejności jest to wierzyciel, finalnie jednak wydatki te obciążają dłużnika. Jeżeli windykacja zakończy się sukcesem, to dłużnik będzie musiał ponieść jej koszty.
Kiedy warto zlecić windykację faktur specjalistom?
Formalnie nie ma przeszkód, aby windykacją długu zajął się wierzyciel. W praktyce to rozwiązanie spotykane dość rzadko – przedsiębiorcy najczęściej korzystają z usług specjalistów. Nie jest to przypadek. Zlecając windykację ekspertom, można:
- uniknąć kłopotliwego kontaktu z dłużnikiem – zwłaszcza gdy jest on stałym klientem i ponowna współpraca w przyszłości nie jest wykluczona;
- mieć pewność, że windykacja faktur będzie odbywać się w sposób profesjonalny i z poszanowaniem przepisów;
- skoncentrować się na dalszym prowadzeniu działalności – bez konieczności podejmowania prób skontaktowania się z dłużnikiem.
Jeżeli w wyniku działań pracowników firmy windykacyjnej niezapłacone faktury zostaną uregulowane, to dodatkową korzyścią będzie uniknięcie kosztów postępowania sądowego i skierowania sprawy do komornika sądowego.
Windykacja faktur czy sprzedaż wierzytelności?
Niezapłacone faktury nie zawsze muszą trafić do windykacji – firma windykacyjna może je odkupić. To sprzedaż wierzytelności – legalne i często praktykowane rozwiązanie. Sprzedając wierzytelność, przedsiębiorca pozbywa się kłopotu i otrzymuje środki, które może wykorzystać na dalszy rozwój swojej działalności.
Sprzedaż wierzytelności najczęściej ma miejsce, gdy:
- przedsiębiorca nie zamierza dalej współpracować ze swoim kontrahentem;
- kontrahent, który zalega z płatnością, nie jest kluczowy dla firmy;
- wierzycielowi zależy na czasie – nie ma on zasobów do monitorowania sprawy, nie chce też angażować zewnętrznej firmy;
- wiadomo, że dłużnik będzie odwlekał spłatę zadłużenia;
- istnieje ryzyko, że dłużnik będzie próbował zbyć posiadany majątek, aby finalnie nie zapłacić za towar czy usługi.
Co sprawdzi się lepiej – windykacja długu czy sprzedaż wierzytelności? Podpowiedzieć mogą eksperci z firmy windykacyjnej. Dzięki doświadczeniu są oni w stanie wskazać rozwiązanie najkorzystniejsze dla wierzyciela.
FAQ
-
Na czym polega windykacja faktur?
Windykacja faktur to zbiór działań mających na celu odzyskanie nieuregulowanych płatności od dłużników za dostarczone produkty lub usługi.
-
Co to jest windykacja B2B?
Windykacja B2B to proces odzyskiwania długów od firm i przedsiębiorstw, które zawarły umowę handlową.
-
Czy mogę samodzielnie przeprowadzić windykację faktur?
Tak, możesz podjąć próbę samodzielnej windykacji faktur, ale korzystanie z usług specjalistów często przynosi lepsze rezultaty.