Windykacja wierzytelności od firm
Dochodzenie wierzytelności od osób fizycznych nie jest proste. Choć bowiem wiadome jest przeciwko komu wytaczać powództwo i że do ewentualnego zaspokojenia długu dojdzie z majątku osobistego dłużnika (ewentualnie majątku małżonków), to pewne problemy mogą pojawić się zarówno na etapie sądowym (np. brak wiedzy o adresie zamieszkania pozwanego), jak i na etapie egzekucyjnym (np. skuteczne ukrycie przez dłużnika majątku). Sytuacja ta jeszcze bardziej komplikuje się w przypadku windykacji wierzytelności od firm.
Problemy wynikające z dochodzenia roszczeń od firm – co zrobić?
Przede wszystkim problematyczne przy dochodzeniu roszczeń od firm jest istnienie różnych reżimów odpowiedzialności. Nie wchodząc w szczegóły, warto zwrócić choćby uwagę, że odpowiedzialność w spółce jawnej kształtuje się odmiennie, niż odpowiedzialność w spółce akcyjnej. Wynika to charakteru tych podmiotów, z których pierwszy zaliczany jest do kategorii spółek osobowych, a drugi spółek kapitałowych. Gdy dołoży się do tego specyficzny charakter wszystkich innych spółek handlowych i jeszcze dalej idącą odmienność spółki cywilnej, dochodzi się do momentu, w którym bez wiedzy prawniczej nie jest się w stanie nie tylko określić skąd egzekwować, ale także kogo pozywać.
Kolejne problemy – co dalej?
Dodatkowo problematyczne jest choćby w przypadku takiej kategorii podmiotów, jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przekucie odpowiedzialności niewypłacalnej firmy na odpowiedzialność konkretnych osób ją zarządzających (art. 299 k.s.h.). Choć wymaga ta dodatkowego wysiłku w postaci przeprowadzenia procesu sądowego, to jest działanie opłacalne. Wówczas bowiem zyskuje się możliwość prowadzenia egzekucji z majątku konkretnych osób, a więc egzekucji, która może okazać się skuteczną, niezależnie od bezskuteczności działań wobec samej spółki.
Jeśli szukasz skutecznej windykacji długów B2B – skontaktuj się z nami?
FAQ
-
Jakie problemy mogą pojawić się podczas dochodzenia roszczeń od firm?
Podczas dochodzenia roszczeń od firm mogą pojawić się różne problemy, takie jak istnienie różnych reżimów odpowiedzialności w zależności od rodzaju spółki, specyficzny charakter spółek handlowych oraz trudności w ustaleniu, kogo dokładnie pozywać.
-
Czym jest reżim odpowiedzialności i dlaczego jest istotny w dochodzeniu roszczeń od firm?
Reżim odpowiedzialności odnosi się do różnic w odpowiedzialności między różnymi rodzajami spółek, takimi jak spółka jawna, spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest istotny, ponieważ wpływa na to, jakie kroki należy podjąć w procesie dochodzenia roszczeń.
-
Jak można rozwiązać problem przekucia odpowiedzialności niewypłacalnej firmy na odpowiedzialność konkretnych osób ją zarządzających?
Problem przekucia odpowiedzialności można rozwiązać poprzez przeprowadzenie procesu sądowego. W wyniku tego działania uzyskuje się możliwość prowadzenia egzekucji z majątku konkretnych osób zarządzających firmą, co może okazać się skuteczną strategią windykacyjną.