Jakie są skuteczne sposoby na niepłacących lokatorów?
Jeszcze do niedawna wielu z nas uważało, że problem dzikich lokatorów okupujących domy czy mieszkania dotyczy głównie Hiszpanii. Jednak jak się okazuje ten problem staje się niemal plagą w Polsce. Większość właścicieli mieszkań spotkała się z nieuczciwymi najemcami. Warto wiedzieć, że w rejestrze dzikich lokatorów jest aż 200 tys. nazwisk. Co zrozumiałe, właściciele mieszkań coraz mniej chętnie wynajmują mieszkania rodzinom. Warto dowiedzieć się, czy jest jakiś sposób na niepłacących lokatorów?
O prawie w kilku zdaniach
Prawda jest taka, że eksmisja dzikich lokatorów nie jest ani łatwa, ani szybka. Dodatkowo w okresie zimowym, który występuje od 1 listopada do 31 marca, nie można eksmitować dzikich lokatorów, a gdy w rodzinie jest dziecko, to zasadniczo ten problem jest jeszcze bardziej skomplikowany. Rodzinie trzeba zapewnić przekwaterowanie i jednocześnie musi ona przyjąć tę decyzję. Niestety właściciel mieszkania nie może nawet wejść do swojego lokum czy wymienić zamka, gdyż może zostać oskarżony o zakłócanie miru domowego i to on, a nie dziki lokator, będzie mieć problemy z prawem. Zatem czy jest jakaś szansa i sposób na niepłacących lokatorów? Najlepszym wyborem wydaje się sprzedaż wierzytelności. Dobra firma windykacyjna posiada doświadczenie, a także realne umiejętności perswazji, które są zgodne z prawem.
Windykacja długu — co warto wiedzieć?
Firma windykacyjna, która posiada wiedzę oraz doświadczenie może skutecznie przeprowadzić pełną windykację zaległości. Możliwa jest windykacja długu za niezapłacony czynsz oraz najem, a także dostępna jest windykacja faktur. Trzeba uświadomić niepłacącemu, że niezapłacone faktury czy długi ciągle rosną. Z tego powodu windykacja polubowna leży też w jego interesie. Korzystając z opcji windykacji polubownej, można rozłożyć dług. Z kolei gdy dojdzie do sprawy sądowej niepłacący może już stracić cały swój majątek, jeżeli zajmie go komornik. Właściciel mieszkania w procesie windykacji polubownej powinien korzystać z usług firmy windykacyjnej. Dzięki temu zaoszczędzi sporo czasu, ale też ograniczy swój stres. Windykacja może zostać wykonana na koszt dłużnika. Jeżeli dłużnik nie będzie reagował na wezwania do zapłaty, firma windykacyjna skieruje sprawę do sądu i to ona będzie reprezentować Twoje interesy. Warto zdawać sobie sprawę, że choć często na wyrok trzeba poczekać nawet rok czy dwa lata, to jednak najemca musi wtedy wypłacić Ci odsetki. Pokrywa też koszty sądowe. Na szczęście wielu dłużników decyduje się na windykację polubowną, szczególnie gdy jest ona przeprowadzona przez profesjonalistów.
Czym jest windykacja polubowna?
Wielu osobom wydaje się, że odzyskanie swoich pieniędzy od niepłacących lokatorów jest niemal niemożliwe. Na szczęście są dobre firmy windykacyjne, które mają naprawdę dużą skuteczność odzyskiwania długów. Oczywiście działają one zgodnie z prawem, a więc nie mogą wchodzić do mieszkania dłużnika czy mu grozić, a także zajmować jego majątku. Ich rola jest jednak bardzo prosta, a mianowicie w sposób rzetelny, z perswazją, przekazują dłużnikowi fakty, które są jasne, a mianowicie dzięki windykacji polubownej może wyjść z długów. Gdy sprawa trafi do sądu i zostanie skazany, to otrzymanie np. kredytu z banku zasadniczo będzie niemożliwe. Warto jeszcze wiedzieć, że kary za niepłacenie czynszu oraz najmu mogą być bardzo wysokie. Maksymalnie są zagrożone nawet karą 8 lat pozbawienia wolności, a gdy wartość niezapłaconego czynszu przekracza 200 tys. zł, kara może wynosić do lat 10. Zatem w interesie nieuczciwego najemcy jest windykacja polubowna, czyli pierwszy i obligatoryjny etap odzyskiwania długu. Opiera się ona na stosowaniu narzędzi, a także komunikacji z dłużnikiem. Elementem tej windykacji jest wysyłanie wezwań do zapłaty bądź monitów. Można powiedzieć, że właściciel mieszkania wychodzi wtedy dłużnikowi na przeciw. W następnym etapie dochodzi do negocjacji. Kompromis ma być korzystny dla obu stron, jednak firma windykacyjna ma przede wszystkim chronić interesy właściciela. Firma windykacyjna kontaktuje się z dłużnikiem także telefonicznie. Jeżeli te sposoby nie przynoszą określonych skutków, dane dłużnika umieszczane są w publicznym rejestrze zadłużonych, co oczywiście wiąże się z przykrymi dla niego konsekwencjami, a więc nie tylko nie otrzyma on kredytu czy nawet pożyczki, ale też nie znajdzie nowego mieszkania na wynajem, gdyż wielu właścicieli właśnie ten rejestr sprawdza. Następnie dochodzi do kolejnych wezwań do zapłaty oraz wysyłania przypomnień o płatnościach. Jeżeli i to nie pomoże, firma wejdzie na drogę sądową.
Wielu dłużników już podczas windykacji polubownej i w chwili możliwości wpisania na listę dłużników chce się porozumieć. Wtedy też dochodzi do negocjacji.
FAQ
-
-
Czy możliwa jest eksmisja niepłacących lokatorów w Polsce?
Eksmisja niepłacących lokatorów w Polsce jest procesem ani łatwym, ani szybkim, zwłaszcza podczas okresu zimowego (od 1 listopada do 31 marca) oraz gdy w rodzinie jest dziecko. W takich przypadkach konieczne jest zapewnienie rodzinie alternatywnego zakwaterowania, co dodatkowo komplikuje sprawę.
-
Jakie są zalety korzystania z usług firmy windykacyjnej w przypadku niepłacących lokatorów?
Korzystanie z usług firmy windykacyjnej pozwala właścicielowi mieszkania zaoszczędzić czas i zminimalizować stres związany z windykacją. Firmy te posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby skutecznie przeprowadzić pełną windykację długów, w tym zaległości czynszowych, i mogą nawet reprezentować właściciela w sądzie, jeśli niepłacący lokator nie reaguje na wezwania do zapłaty.
-
Czym jest windykacja polubowna i jakie korzyści przynosi właścicielom mieszkań?
Windykacja polubowna polega na negocjacjach i komunikacji z dłużnikiem, mających na celu rozłożenie długu i uniknięcie procesów sądowych. Jest to korzystne zarówno dla właściciela, który może odzyskać zaległe płatności, jak i dla dłużnika, który unika poważniejszych konsekwencji prawnych i finansowych. Proces ten może obejmować wysyłanie wezwań do zapłaty, negocjacje oraz wpisywanie dłużnika do publicznych rejestrów zadłużonych, co zwiększa presję na uregulowanie długów.
-