Kredyt frankowy – czyli jaki?
- „Kredyt frankowy” – czy aby na pewno to kredyt wyrażony w walucie CHF?
- „Kredyt indeksowany”
- „Kredyt denominowany”
- „Kredyt walutowy” – właściwy kredyt frankowy
Ostatnie dni dla wielu z nas to niekończące się oczekiwanie na wydanie przez Sąd Najwyższy orzeczenia mającego na celu usunięcie wątpliwości w zakresie prowadzenia tzw. „spraw frankowych” i tym samym ujednolicenia linii orzeczniczej polskich Sądów w tej gorącej materii. Warto jednak na wstępie przyjrzeć się jakich umów o kredyt wyrok ten ma w ogóle dotyczyć.
„Kredyt frankowy” – czy aby na pewno to kredyt wyrażony w walucie CHF?
Pod potocznym sformułowaniem „kredyt frankowy” kryją z reguły się tak naprawdę … kredyty złotowe! Jeżeli więc mówimy o „kredycie frankowym”, należałoby ustalić o jaki dokładnie kredyt nam chodzi. Poniżej prezentujemy trzy rodzaje kredytów, które pojawiają się wśród klientów poszkodowanych działaniami banków, którzy umowy zawierali najczęściej w latach 2007 – 2015 a które to kredyty potocznie określają mianem „kredytów frankowych”.
„Kredyt indeksowany”
Kredyt indeksowany frankiem szwajcarskim to nic innego jak kredyt złotowy, indeksowany do waluty obcej – franka szwajcarskiego. Umowa o taki kredyt przewiduje, że zarówno kwota kredytu jak i waluta kredytu wyrażone są w złotym polskim. Mechanizm indeksacji frankiem szwajcarskim pojawia się w takiej umowie w dniu wypłaty kredytu – wtedy to bank przelicza kwotę złotówek na franka szwajcarskiego po kursie banku i to ta kwota stanowić ma podstawę wyliczenia przez bank rat kredytu, które później kredytobiorca będzie spłacać. Bank wypłaca złotówki, ale określa wysokość zobowiązania do spłaty w CHF. Również spłata takiego kredytu następować będzie w złotych polskich – ale każda z rat spłaty wyrażona w CHF będzie przeliczana przez Bank na złotówki po kursie banku w dniu takiej spłaty.
„Kredyt denominowany”
W przeciwieństwie do kredytu indeksowanego, kredyt denominowany zakłada wysokość zobowiązania w umowie łączącej strony w walucie obcej tj. zobowiązanie wyrażone zostaje w CHF. Podobnie jednak jak w przypadku kredytu indeksowanego, wypłata środków następuje w złotówkach po przeliczeniu kursem banku z dnia takiej wypłaty. Również spłata takiego kredytu następować ma w złotych polskich.
„Kredyt walutowy” – właściwy kredyt frankowy
Z uwagi na brak mechanizmu waloryzacji, jest to jedyny z wymienionych w artykule kredytów, który z całą pewnością można by było nazwać „kredytem frankowym” – gdyż zakłada zarówno zobowiązanie we walucie obcej (kwota i waluta kredytu to CHF) jak i jego spłatę we franku szwajcarskim. Nie ma w nim mechanizmu indeksacji albowiem jest to „czysty” kredyt walutowy.
Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego dotykać będzie materii dwóch pierwszych z wyżej wymienionych rodzajów kredytów – czyli de facto kredytów złotowych, w których frank szwajcarski stanowi jedynie mechanizm przeliczeniowy.
Jeżeli nie macie Państwo pewności co do treści łączącej Was z Bankiem umowy – tj. jaki rodzaj kredytu umowa stanowi – zapraszamy do kontaktu!
FAQ
-
Czy wszystkie „kredyty frankowe” są w rzeczywistości kredytami w CHF?
Nie, nie wszystkie „kredyty frankowe” są wyrażone w CHF. Często pod tą nazwą kryją się różne rodzaje kredytów, w tym kredyty złotowe indeksowane lub denominowane w CHF.
-
Czym jest „kredyt indeksowany”?
„Kredyt indeksowany” to kredyt złotowy, którego wysokość jest indeksowana do kursu waluty obcej, na przykład CHF. Oznacza to, że spłata kredytu jest przeliczana na podstawie kursu CHF.
-
Co zrobić, jeśli nie jestem pewien, jaki rodzaj kredytu mam?
Jeśli nie masz pewności co do rodzaju kredytu, skonsultuj się z profesjonalistą lub prawnikiem specjalizującym się w sprawach finansowych, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj umowy masz.
Tego właśnie szukałem, dziękuję :)