Kontrahent nie płaci faktur? Sprawdź, co możesz zrobić
- Nieopłacone faktury? Zacznij od wezwania do zapłaty
- Windykacja faktur? Warto ją zlecić profesjonalistom
- Sprzedaż wierzytelności? Pozbądź się problemu
- Windykacja długu? Pamiętaj o swoich prawach
Nieopłacone przez kontrahenta faktury to duży kłopot – taka sytuacja prowadzi do utraty zaufania, pojawia się też pytanie o dalszą współpracę. Jednak bez względu na kwotę widniejącą na dokumencie sprzedaży, warto działać. Jako przedsiębiorca możesz skorzystać z różnych narzędzi i usług, które skłonią dłużnika do uregulowania należności.
Nieopłacone faktury? Zacznij od wezwania do zapłaty
Nie zawsze brak płatności jest zamierzony – zdarza się, że faktura nie została przekazana do działu księgowości lub została nieumyślnie pominięta podczas zlecania przelewów. Stąd też przed podjęciem bardziej stanowczych kroków warto zasygnalizować kontrahentowi, że ma on niezapłacone faktury. Nie wpłynie to negatywnie na dalszą współpracę, co dla wielu przedsiębiorców jest niezmiernie istotne.
Nieopłacone faktury – dlaczego warto zacząć od wezwania do zapłaty:
- jest to niezbędny etap przed skierowaniem sprawy do sądu – monit jest obowiązkowy i trzeba będzie go okazać przed sądem;
- jeżeli nieopłacone faktury wynikają np. z przejściowych problemów przedsiębiorcy, to wezwanie otworzy drogę do zawarcia ugody;
- gdyby kontrahent wprost oznajmił, że nie zamierza płacić, to od razu może zostać wdrożona windykacja faktur.
Windykacja faktur? Warto ją zlecić profesjonalistom
Jeżeli po wezwaniu do zapłaty faktury są wciąż niezapłacone, to warto pomyśleć o windykacji. Podejmowanie samodzielnych prób odzyskania środków nie jest jednak najlepszym pomysłem – potrzebne jest doświadczenie i rozwinięte umiejętności negocjacyjne. Inaczej mówiąc, windykacja długu to zadanie dla firmy windykacyjnej. W DKOW od 2008 r. pomagamy przedsiębiorcom w odzyskaniu pieniędzy za dostarczone produkty lub zrealizowane usługi.
Jak firma windykacyjna odzyskuje należności? Dobra firma windykacyjna, która ma w ofercie windykację należności B2B, może podjąć działania, których rezultatem będzie zmobilizowanie dłużnika do zapłaty. Jeżeli nie uda się wypracować porozumienia na drodze polubownej, firma windykacyjna może pomóc w uzyskaniu wyroku i pilotować sprawę, gdy zostanie ona przekazana do kancelarii komorniczej.
Sprzedaż wierzytelności? Pozbądź się problemu
Zaangażowanie firmy windykacyjnej czy skierowanie sprawy do sądu to nie wszystko, co możesz zrobić. Innym sposobem, aby nieopłacone faktury zostały przynajmniej częściowo uregulowane, jest sprzedaż wierzytelności. Na czym ona polega?
Sprzedaż wierzytelności polega na przeniesieniu wierzytelności ze zbywcy na kupującego, czyli z przedsiębiorcy, który wystawił fakturę na firmę zajmującą się skupem wierzytelności. Po podpisaniu umowy cesji tylko nabywca długu może dochodzić należności od dłużnika – to on prowadzi działania windykacyjne lub występuje do sądu.
Mimo że cesja wierzytelności wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem, trzeba pamiętać też o jego minusach:
- przedsiębiorca poniesie wyższy koszt niż w przypadku windykacji – otrzyma jedynie część kwoty widniejącej na fakturze;
- nie każda faktura będzie interesować firmę skupującą wierzytelności – faktura może zostać odrzucona, gdy dłużnikiem jest firma mająca problemy finansowe od dłuższego czasu.
Windykacja długu? Pamiętaj o swoich prawach
Niezapłacone faktury to strata dla przedsiębiorcy. Stąd też warto pamiętać o rozwiązaniach, które mogą ją złagodzić. Zalicza się do nich: naliczanie odsetek ustawowych za opóźnienie, skorzystanie z rekompensaty za koszty windykacji i wykorzystanie ulgi na złe długi.
Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych
Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych zmieniają się w czasie. Przykładowo od 1 lipca 2023 r. wynoszą one 16,75 proc. – gdy dłużnik nie jest podmiotem publicznym będącym podmiotem leczniczym. Naliczanie odsetek można rozpocząć zaraz po upływie terminu płatności widniejącego na fakturze.
Rekompensata za koszty windykacji
Niezapłacone faktury uprawniają przedsiębiorcę do skorzystania ze zryczałtowanej rekompensaty za koszty windykacji. To uprawnienie wynika z ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Ile wynosi rekompensata? Jej wysokość jest uzależniona od kwoty widniejącej na fakturze.
Wysokość rekompensaty za koszty windykacji:
- 40 euro – gdy wartość świadczenia nie przekracza 5000 zł;
- 70 euro – gdy wartość świadczenia jest wyższa niż 5000 zł, ale niższa niż 50 000 zł;
- 100 euro – gdy wartość świadczenia jest równa lub wyższa niż 50 000 zł.
Ulga na złe długi
Od każdej wystawionej faktury przedsiębiorca musi zapłacić podatek, a często również odprowadzić VAT. To dodatkowe obciążenie, gdy faktury pozostają nieopłacone. Nie trzeba jednak go ponosić – rozwiązaniem jest ulga na złe długi. Co to takiego?
Ulga na złe długi to mechanizm, który pozwala uniknąć płacenia podatków od niezapłaconej faktury. Po skorygowaniu rozliczeń podatkowych przedsiębiorca zostaje zwolniony z konieczności zapłaty podatku dochodowego (PIT, CIT) i podatku VAT wynikających z faktury.
FAQ
-
Co zrobić, gdy kontrahent nie reguluje faktur?
Warto rozpocząć od wysłania wezwania do zapłaty, co jest etapem niezbędnym przed skierowaniem sprawy do sądu lub windykacji.
-
Dlaczego warto rozpocząć od wezwania do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty to pierwszy krok, który informuje dłużnika o nieopłaconych fakturach. To obowiązkowy etap przed skierowaniem sprawy do sądu, a także otwiera drogę do zawarcia ugody, jeśli dług wynika z przejściowych problemów finansowych.
-
Kiedy warto rozważyć skorzystanie z usług firmy windykacyjnej?
Jeśli po wezwaniu do zapłaty faktury pozostają nieuregulowane, warto rozważyć skorzystanie z usług firmy windykacyjnej, która może profesjonalnie przeprowadzić proces odzyskiwania należności.