Niezapłacone faktury – czy istnieje szansa na odzyskanie długu?
Niezapłacona faktura – jak odzyskać pieniądze? To pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca, który chcę odzyskać swoje pieniądze. Kolekcjonowanie niezapłaconych faktur jest na tyle powszechne, że mogłoby się stać dyscypliną sportową. Wynika to co najmniej z kilku okoliczności. Po pierwsze podmioty gospodarcze funkcjonują w przekonaniu, że odzyskanie długu jest bądź zbyt kosztowne, bądź zbyt długotrwałe. Po drugie, wierzyciele uznają, że skoro większość kontrahentów płaci na czas, to ten niewielki odsetek podmiotów nieregulujących swoich długów można wliczyć w ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Wreszcie po trzecie, wystawcy faktur nie są świadomi swoich uprawnień i możliwości. Żadne z powyższych tłumaczeń nie zasługuje na uznanie.
Spis treści
- Niezapłacona faktura etap 1 – postępowanie polubowne
- Niezapłacona faktura etap 2 – postępowanie sądowe
- Niezapłacona faktura etap 3 – postępowanie egzekucyjne
Każda niezapłacona faktura po terminie płatności, która została wystawiona z uwagi na rzeczywiście wyświadczone usługi lub dostarczone produkty, powinna być przymusowo dochodzona. Chcąc pokazać Państwu jak wygląda procedura podzieliliśmy ją na trzy etapy, dzięki którym można prześledzić cały proces windykacyjny. Warto trzymać się tych zasad, ponieważ faktura za niewykonaną usługę to jednak koszt, który ponosimy – warto o tym pamiętać.
Niezapłacone faktury etap 1 – postępowanie polubowne
Na pierwszym etapie podejmowane są czynności polubowne. Oczywiście trudno oczekiwać, aby dłużnik, który zdecydował się na nieuregulowanie należności, po rozmowie telefonicznej z kontrahentem dobrowolnie zmienił zdanie. Duże znaczenie na więc, aby już na tym etapie skorzystać z pomocy podmiotów profesjonalnie zajmujących się windykacją należności. Osoby w nich zatrudnione posiadają bowiem co najmniej dwa narzędzia budujące przewagę nad dłużnikiem, to jest doświadczenie oraz przemawiające do wyobraźni dłużnika zaplecze organizacyjne – dłużnik wie, że dla firmy windykacyjnej żadnego problemu nie stanowi skierowanie sprawy do sądu. Dodatkowo dłużnik zdaje sobie sprawę, że termin płatności niezapłaconej faktury minął, dlatego warto o tym pamiętać, w sytuacji, w której jednak myślimy o polubownym załatwieniu sprawy.
Niezapłacone faktury etap 2 – postępowanie sądowe
Drugi etap windykacji należności to postępowanie sądowe. W tym przypadku poparta dokumentacją kontraktową faktura stanowi mocny dowód w sprawie. W większości sytuacji jest on na tyle wartościowy, że już na początku procesu możliwe jest uzyskanie nakazu zapłaty, który w przypadku uprawomocnienia stanowi dokument pozwalający na wszczęcie egzekucji komorniczej.
Niezapłacone faktury etap 3 – postępowanie egzekucyjne
Trzeci z etapów to właśnie postępowanie z udziałem komornika (poprzedzone postępowaniem klauzulowym). Postępowanie to – zwane postępowaniem egzekucyjnym – ma doprowadzić do przymusowego odzyskania długu. W tym przypadku treść faktury oraz dokumentów z nią związanych, traci na znaczeniu. Dla komornika wiążące jest jedynie brzmienie tytułu wykonawczego (wyroku, nakazu zapłaty, ugody zawartej przed sądem) oraz wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji.
Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami!
FAQ
-
Czy odzyskanie pieniędzy z niezapłaconej faktury jest możliwe?
Tak, odzyskanie pieniędzy z niezapłaconej faktury jest możliwe, ale wymaga odpowiednich działań.
-
Jakie są etapy procedury windykacyjnej w przypadku niezapłaconych faktur?
Procedura windykacyjna w przypadku niezapłaconych faktur składa się z trzech etapów: postępowania polubownego, postępowania sądowego oraz postępowania egzekucyjnego.
-
Kiedy warto rozpocząć postępowanie sądowe w sprawie niezapłaconych faktur?
Postępowanie sądowe warto rozpocząć, gdy postępowanie polubowne nie przynosi efektów i należy uzyskać nakaz zapłaty lub wyrok sądowy.