Jakie są najnowsze zmiany w prawie dotyczące windykacji i jak wpływają na Twoje przedsiębiorstwo?
- Ustawa o działalności windykacyjnej – jak miała zmienić się windykacja?
- Co z wdrożeniem unijnej Dyrektywy NPL?
- Windykacja faktur – czy wiesz, jak należy ją przeprowadzać legalnie?
Aktualnie działalność firm windykacyjnych nie jest uregulowana – zdarza się, że windykatorzy podejmują czynności, do których prawo ma wyłącznie komornik sądowy. Ale już wkrótce może się to zmienić, a to za sprawą implementacji do polskiego porządku prawnego unijnej Dyrektywy NPL. Jakie zmiany zostaną wprowadzone? Jak firmy mające niezapłacone faktury już dziś mogą zadbać o jakość windykacji?
Ustawa o działalności windykacyjnej – jak miała zmienić się windykacja?
W ostatnich latach w Polsce były prowadzone prace legislacyjne, których celem było uregulowanie działalności firm windykacyjnych – mowa o ustawie o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora. Zgodnie z projektem działalność windykacyjna miała stać się działalnością regulowaną. Z perspektywy firm windykacyjnych oznaczałoby to konieczność spełnienia określonych wymogów.
Jakie założenia znalazły się w projekcie ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora? Zgodnie z jego pierwotną wersją:
- windykacja długu mogła być realizowana wyłącznie przez firmy windykacyjne działające w formie spółki akcyjnej;
- windykatorzy mieli dokumentować podejmowane czynności – mowa była o protokole windykacyjnym, a rozmowy telefoniczne miały być nagrywane;
- niemożliwe miało być prowadzenie czynności windykacyjnych w stosunku do należności przedawnionych;
- konsumenci mieli mieć możliwość wniesienia sprzeciwu przeciw prowadzeniu działań windykacyjnych;
- informacje o firmach zalegających z płatnościami powyżej 60 dni miały być przekazywane do BIG, gdy wysokość długu przekroczyła 1000 zł.
Ustawa o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora miała zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Ostatecznie jednak projekt trafił do sejmowej zamrażarki, a powodem były liczne uwagi zgłaszane m.in. przez Ministerstwo Finansów.
Co z wdrożeniem unijnej Dyrektywy NPL?
Równolegle z opracowywaniem ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora prowadzone były prace nad wdrożeniem do polskiego porządku prawnego unijnej Dyrektywy NPL, czyli Dyrektywy Non-Performing Loans, za którą odpowiedzialna jest Komisja Europejska. Co to oznacza dla branży windykacyjnej? Mówiąc najprościej, Dyrektywa NPL wyznacza ramy prawne prowadzenia działalności windykacyjnej na unijnym rynku. Co istotne, firmom windykacyjnym funkcjonującym na polskim rynku łatwiej będzie wejść na rynki zagraniczne.
Mimo że prace nad implementacją Dyrektywy NPL wciąż trwają, to – z perspektywy podmiotów gospodarczych, które interesuje windykacja długu – nie jest to kwestia kluczowa. Dlaczego? Powodem jest fakt, że Dyrektywa NPL odnosi się do kredytów konsumenckich udzielanych przez banki.
Windykacja faktur – czy wiesz, jak należy ją przeprowadzać legalnie?
W Twojej firmie rośnie stos faktur nieopłaconych przez klientów i kontrahentów? Bardzo możliwe, że rozważasz podjęcie działań windykacyjnych. Masz dwie możliwości – możesz stworzyć wewnętrzny dział windykacji lub zlecić odzyskiwanie należności firmie windykacyjnej. Mimo że aktualnie nie funkcjonują założenia ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora a Dyrektywa NPL nie została jeszcze wdrożona, to wybór partnera w zakresie windykacji nie powinien być przypadkowy. Inaczej mówiąc, warto zadbać o standardy. Dlaczego?
Firma windykacyjna, z którą Twoja firma nawiąże współpracę, będzie:
- reprezentować Twoje interesy – mówiąc obrazowo, będzie próbowała zmienić niezapłacone faktury w opłacone należności;
- kontaktować się w Twoim imieniu z dłużnikiem – a zatem dobrze, aby miała w tym zakresie duże doświadczenie i zatrudniała przeszkolonych pracowników;
- miała trudne zadanie – polega ono na odzyskaniu należności przy jednoczesnym sprawieniu, aby klient czy kontrahent chciał z Tobą dalej współpracować.
Biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stoją przed firmą windykacyjną, możesz się zastanawiać, czym należy się kierować, wybierając partnera biznesowego. Kluczowe są dwa czynniki: doświadczenie i uczciwość. W DKOW dodajemy do tego jeszcze maksymalne zaangażowanie. Działamy szybko i sprawnie, dzięki czemu udaje się nam spełnić oczekiwania Klientów.
Z pewnych względów nie zamierzasz prowadzić działań windykacyjnych? Rozwiązaniem może być sprzedaż wierzytelności. Jeżeli chcesz poznać szczegóły, skontaktuj się z nami.
FAQ
-
Jakie są najnowsze zmiany w prawie dotyczące windykacji i jak wpływają na Twoje przedsiębiorstwo?
Aktualnie, działalność firm windykacyjnych w Polsce nie jest uregulowana, co może prowadzić do nieprawidłowości. Jednak niedługo może to się zmienić w związku z implementacją unijnej Dyrektywy NPL. Ta zmiana przyniesie regulacje dotyczące prowadzenia windykacji, co może wpłynąć na sposób działania Twojej firmy.
-
Jakie założenia znalazły się w projekcie ustawy o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora?
Projekt ustawy zakładał regulację działalności windykacyjnej, m.in. poprzez ograniczenie możliwości prowadzenia windykacji tylko do firm spełniających określone wymogi, dokumentowanie podejmowanych czynności oraz ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami.
-
Jak należy przeprowadzać windykację faktur zgodnie z obowiązującym prawem?
Choć obecnie nie ma kompleksowych regulacji dotyczących windykacji faktur, warto zadbać o standardy działania. Współpracując z firmą windykacyjną, należy upewnić się, że reprezentuje ona Twoje interesy, ma doświadczenie oraz stosuje uczciwe praktyki, aby skutecznie odzyskać niezapłacone faktury.